yonetici-kilavuzu

Yönetici KılavuzuROS|YAPI AYRICALIKLARI

ROS|YAPI ısı yalıtımı konusundaki liderliği, kurumsal ve yenilikçi yapısı sayesinde sizlerin bu konudaki tüm bilgi ve taleplerini karşılayabilme özelliğine sahiptir.

Ücretsiz keşif, uzman ekibimiz tarafından profesyonel hesaplama teknikleri yardımıyla gerçekleştirilecek ve konutlarınızın doğru ölçümlerine ulaşmanızı sağlayacaktır.

Ücretsiz Keşif ile başlayan ve teslim aşamasına kadar devam eden tüm ek hizmetlerimizi gördüğünüzde bizimle çalışmaktan haz aldığınızı hissedeceksiniz.

Uygulama esnasında iş süreçlerine göre sıralanmış ROS|YAPI ayrıcalıkları;

AYRICALIK 1 - YALITIM DANIŞMANLARINDAN TEKNİK DESTEK

Zor bir süreç olan ısı yalıtım kararı alma aşamasında, binanızın ihtiyaçlarını birlikte belirleyelim !

Toplu karar almanın zor ve enerji tasarrufu konusunda beklentilerin yüksek olduğu ısı yalıtım sürecinde tüm daire sakinlerinin ortak isteği ve kabulünü kazanmak adına yalıtım danışmanları gerekli açıklamaları belirlediğiniz tarih ve adreslerde gerçekleştirir, ısı yalıtım detayları ve binanıza getirileri ile ilgili tüm katılımcıları bilgilendirirler. Gerçekleştirilecek uygulamaların tüm adımlarında yalıtım danışmanlarından ihtiyaç duyduğunuz teknik desteği alabilir, konutlarınıza değer katacak ve konfor seviyesini arttıracak uygulama ve hizmetler hakkındaki önerilerini talep edebilirsiniz.

AYRICALIK 2 - HUKUKİ DANIŞMANLIK

Yalıtım kararı zor bir süreçtir. Bunu sizin için biz çözelim !

ROS|YAPI hukuk danışmanlarının yaptığı incelemelerde, konut yönetimlerinin aldığı ısı yalıtım kararlarının oldukça büyük bir miktarının hukuki açıdan hatalı olduğu ve ileride oluşması muhtemel bir anlaşmazlık durumunda yasal yönden zor durumda kalınmaya sebep olacak eksikliklere sahip olduğu gözlemlenmiştir.

Isı yalıtımı uygulamaları esnasında ve ödeme sürecinde Kat Mülkiyeti Kanunu (KMK) ve sözleşme hukukuna ilişkin tüm hukuki süreçlerde danışmanlık ROS|YAPI şirket avukatları tarafından ücretsiz olarak yürütülmektedir.

Anlaşma kararı alan konut yönetimlerinin, sözleşme ve karar defteri konusunda ihtiyaç duyabileceği tüm hukuki destek ile birlikte yalıtım süreci boyunca sorun yaşanabilecek konut sakinlerinin takibi de şirket avukatlarımız tarafından yönetilmektedir.

Yalıtım uygulamalarından muzdarip olmuş konut yöneticileri düşünüldüğünde, hukuki danışmanlık hizmeti sürecin daha sağlıklı yürütülmesini sağlar ve yanlış karar alımları gibi sık rastlanan durumları ortadan kaldırarak uygulama sonrasında yaşanabilecek olumsuzlukları giderir.

ROS|YAPI yenilikçi çözümlerine örnek bu hizmetleri ile yönetim ve konut sakinleri arasındaki ilişkilerin zarar görmemesini esas alır.

AYRICALIK 3 - MÜŞTERİ İLİŞKİLERİ

Çözüme ihtiyaç duyduğunuz her anda, ROS|YAPI bir telefon kadar yakında !

ROS|YAPI müşteri ilişkileri danışmanları sözleşme aşamasından uygulama bitimine kadar ihtiyaç duyduğunuz her süreçte, sorularınıza cevap verir ve çalışmalarını beklentilerinizi karşılamak adına yürütürler. Yalıtım süreci boyunca müşterilerimizin istek ve arzuları müşteri ilişkileri danışmanlarımız tarafından öğrenilir ve giderilmesi için gerekli departmanlar koordine edilir. Uygulamanın tamamlanmasından sonra da müşteri ilişkileri departmanı sizlerle olan iletişimini devam ettirir.

AYRICALIK 4 - 3 BOYUTLU RENKLENDİRME

Yalıtım kararınızı sözlere değil, kendi gözlerinize inanarak verin !

Tüm konut sakinlerinin ortak beğenisini kazanmak doğrultusunda ROS|YAPI tasarım ekibi, kullandığı 3 boyutlu renklendirme teknolojisi ile uygulama öncesinde renk kombinasyonları ve estetik yapı elemanlarını bina fotoğraflarınıza uygular. Bu bilgileri yalıtım projesi sonrasında beklenmedik sonuçlara yol açmamak adına konut yönetimine büyük boyutlu görseller halinde sunar. Bu uygulama sizlere, konutlarınızın uygulama sonrası bürüneceği yeni görünümü ayrıntılı bir şekilde görebilme ve istenildiği takdirde değiştirebilme olanağı sağlar.

Isı yalıtımı ile ilgili yapacağımız görüşmelerde, ROS|YAPI tasarım ekibinin konutlarınıza değer katacak estetik tasarım önerilerini öğrenebilirsiniz.

AYRICALIK 5 - PLANLAMA

Siz karar verin, gerisini biz sizin için düşünelim !

ROS|YAPI teknik kadrosunda bulunan endüstri mühendisliği alt yapısına sahip planlama uzmanları çalışmalarını, binanızda gerçekleşecek ısı yalıtım uygulamasının sorunsuz ilerleyebilmesi ve konut sakinlerinin hissedebilecekleri uygulama esnasındaki rahatsızlıkları en aza indirebilmek için yürütürler. Tüm sürecin organizasyonu planlama uzmanları tarafından oluşturulur ve gerekli önlemler alınır, dolayısıyla ROS|YAPI yalıtım projeleri zamanında ve herhangi bir aksaklık yaşanmadan tamamlanır.

ROS|YAPI sektörde çok sayıda yalıtım projesini aynı anda yürütebilecek kapasite ve imkanlara sahip tek markadır.

AYRICALIK 6 - YETERLİLİK BELGESİ SAHİBİ ROS YAPI YALITIM USTALARI

ROS|YAPI yıl içerisinde gerçekleştirdiği usta konferansları ile yalıtım ustalarının sektörel yönelim ve yeniliklerden haberdar olmalarını sağladığı gibi, yalıtım sektöründe rastlanan ve beklentileri karşılamayan hatalı uygulamaların ancak yalıtım ustalarının sürekli eğitimleri ile önlenebileceğine inanır.

Binlerce usta arasından birçok kriter göz önünde bulundurularak seçilen ROS|YAPI yalıtım ustaları, İZODER ( Isı, Su, Ses ve Yangın Yalıtımcıları Derneği) tarafından uygulanmaya başlanan ve test-uygulama-değerlendirme süreçleri sonrasında hak kazanabilen mesleki yeterlilik belgelerine sahip olmaktadırlar.

ROS|YAPI, yalıtım mesleğini icra etmek isteyen ustaların yeterlilik belgesine sahip olmalarını, sektörde yaşanan tüketici mağduriyetlerinin önlenmesinde anahtar bir süreç olarak görmektedirler.

AYRICALIK 7 - İŞ GÜVENLİĞİ

Yalıtım uygulamalarında ROS|YAPI’ nın birinci önceliği insanların güvenliğidir !

Isı yalıtım uygulamaları esnasında iş kazalarının yaşanabileceği göz önünde bulundurulmalı ve gerekli önlemler alınmalıdır. İş kazaları meydana geldiğinde işveren olarak konut yönetimlerinin de sorumlulukları bulunur. Yüklenici firma olarak ROS|YAPI, proje esnasında çalışacak ekibinin sigortalı olması ve benzeri gibi proje başlangıcında kendine düşen yükümlülükler dışında, yasal açıdan konut yönetimlerinin payına düşen sorumlulukları da üstlenir.

ROS|YAPI ile işveren mali sigortası olarak adlandırılan ve iş kazaları için düzenlenen özel bir sigorta sayesinde alacağınız risk en aza indirgenir.

İş kazaları kazaların haricinde şantiye çevresindeki insan ya da araçlara gelebilecek büyük hasarlara karşı da ROS|YAPI, konut yönetiminin sorumluluğunu üstlenecek tedbirler alır. 2 yıl süreli kasko ve diğer farklı sigorta güvenceleri ile içiniz rahat olsun.

AYRICALIK 8 – PROJE SORUMLULARI

Uygulama alanı ROS|YAPI’ ya teslim edilmiş bir emanettir !

Isı yalıtım uygulamalarında proje alanlarının her gün takip altında tutulması, yaşanabilecek aksaklıklara gösterilecek anında müdahaleler açısından önemlidir. ROS|YAPI’ nın her müşterisine özel atanmış proje sorumluları, önceden planlaması yapılmış rutin ziyaretleri günlük olarak gerçekleştirerek, oluşabilecek sorunları önceden tespit eder ve gerekli önlemlerin alınmasını sağlarlar.

Bu ziyaretler sayesinde konut yönetimi ile sürekli iletişim içerisinde olarak, planlama uzmanları ile konut yönetimleri arasındaki koordinasyonu sağlar ve çalışmaların sorunsuz bir şekilde yürütülmesine yardımcı olurlar.

AYRICALIK 9 - ÖDEME TOPLAMA

Her dairenin kendi sorumluluğunu aldığı çözüm !

ROS|YAPI finans ekibi, konut yönetimlerinin en büyük sıkıntılarından biri olan tahsilat işlemleri yükünü, daire sakinleri ile tek tek görüşüp uzlaşmak suretiyle, konut yönetimlerinin yerinde tahsil ederek bu sorunu ortadan kaldırmakta ve büyük bir kolaylık sağlamaktadırlar.

Sağlayacağınız, karar defterinde yetki vermek ve konut sakinlerinin iletişim bilgilerini teslim etmek gibi basit yardımlarla, ROS|YAPI finans ekibinin sağladığı bu eşsiz hizmetten kolayca faydalanabilirsiniz.

AYRICALIK 10 - İŞÇİLİK VE MALZEMEDE GERÇEK GARANTİ

Garantimiz yaptığımız işe duyduğumuz güvenin yansımasıdır !

Konut yöneticilerinin sıklıkla mağdur olduğu önemli sorunlardan biri de uygulama sonrası muhatap bulamama konusudur. ROS|YAPI, müşterilerinin bu sorununu çözmeyi, kurulduğu günden beri öncelikleri arasında görür. Binanızda gerçekleştirilecek tüm uygulamalar ROS|YAPI ile gerçek bir garanti altına alınır. Söz konusu garantiniz, tercih ettiğiniz ısı yalıtım paket sistemine bağlı olarak 10 yıla kadar uzatılabilmektedir.

Profesyonel uygulamaları tüm yalıtım sektörü tarafından kabul edilen ve işçiliğine yalıtım markaları tarafından kefil olunan ROS|YAPI, bu özelliği ile yalıtım sektöründe yer alan ayrıcalıklı bir uygulayıcı firmadır.

AYRICALIK 11 – ENERJİ KİMLİK BELGESİ DANIŞMANLIĞI

Enerji verimlilik sınıfının yüksek olması konutların değerini doğru orantılı olarak arttırır ve bu anlamda enerji kimlik belgesinde üst sınıfta yer almak isteyen konutlarda belirli revizyonların yapılması gerekmektedir. Aynı zamanda, enerji verimlilik sınıfının yüksek olması daire sahiplerinin tüm faturalarındaki vergi dilimlerinin azalmasına neden olur. Hem enerjiden tasarruf sağlayıp fatura tutarlarını düşüren daire sahipleri, vergi dilimlerinin azalması ile faturalarda ekstra indirim almış olur.

ROS|YAPI, konut yönetimlerinden aldığı bina mimari projelerini inceleyerek, mevcut enerji verimlilik sınıflarını tespit eder ve uygulama sonrasında konutların hangi enerji verimlilik sınıfında yer alacağını yönetimlere sunar. Ulaşılmak istenen enerji verimlilik sınıfı için TS 825 standartlarına uygun yalıtım malzemesi kalınlıkları ve gerçekleştirilecek diğer uygulama seçeneklerini yönetimlere sunarak müşterilerini daha değerli evlere kavuşturmak adına danışmanlık hizmeti verir.

AYRICALIK 12 – BÜTÜN İŞLER İÇİN TEK MUHATAP

Konutlarda gerçekleştirilecek her bir uygulama için ayrı ayrı araştırma yapmak ve işin takibi ile uğraşmak zorunda kalınmakta, yaşanabilecek problemler karşısında muhatap bulunamamaktadır. ROS|YAPI, konutların ihtiyaç duyduğu birçok uygulamaya, alanında uzman partnerler yardımıyla çözümler sunar ve birçok uygulamayı aynı anda, tek ve güvenilir bir muhatap ile gerçekleştirmenizi sağlar.

İhtiyaç duyulan diğer uygulamaların ROS|YAPI tecrübesi ile gerçekleştirilmesi halinde avantajlı ödeme seçenekleri ve ödeme toplama hizmetinden faydalanabilirsiniz.

ROS|YAPI ısı yalıtım ve ek uygulama gibi paket çözümleri ile konutlara, anahtar teslim bir sistem sunar…ISI YALITIMI YASAL ZORUNLULUKTUR

5627 Sayılı Enerji Verimliliği Kanunu ve bu kanuna bağlı olarak çıkartılan Binalarda Enerji Performansı yönetmeliğine göre 1 Ocak 2011 tarihi itibari ile 50 m2 üzeri inşaat alanına sahip tüm binalarda Enerji Kimlik Belgesi çıkarılması zorunlu hale gelmiştir. Enerji Kimlik Belgesinin çıkartılmaması da yeni pek çok yaptırım ve maddi külfeti beraberinde getirerek, ısı yalıtımını zorunlu hale getirmiştir. Şöyleki:

5627 Sayılı Enerji Verimliliği Kanunu Madde 7 F/1/d Enerji Kimlik Belgesini zorunluluk haline getirip, uygulamaya ilişkin usûl ve esasları Binalarda Enerji Performansı yönetmeliğine bırakmıştır.

5627 Sayılı Enerji Verimliliği Kanunu Madde 7 F/1/d) Bayındırlık ve İskan Bakanlığı tarafından yürürlüğe konulacak yönetmeliğe göre hazırlanan yapı projeleri kapsamında enerji kimlik belgesi düzenlenir. Enerji kimlik belgesinde binanın enerji ihtiyacı, yalıtım özellikleri, ısıtma ve/veya soğutma sistemlerinin verimi ve binanın enerji tüketim sınıflandırması ile ilgili bilgiler asgarî olarak bulundurulur. Belgede bulundurulması gereken diğer bilgiler ile belgenin yenilenmesine ve mevcut binalar da dâhil olmak üzere uygulamaya ilişkin usûl ve esaslar, Bakanlık ile müştereken hazırlanarak Bayındırlık ve İskan Bakanlığınca yürürlüğe konulacak yönetmelikle belirlenir.

MANTOLAMA KANUNU

Binalarda Enerji Performansı yönetmeliğine göre,

Enerji Kimlik Belgesi, asgari olarak binanın enerji ihtiyacı, enerji tüketim sınıflandırması, yalıtım özellikleri ve ısıtma ve/veya soğutma sistemlerinin verimi ile ilgili bilgilerini içeren bir belgedir. Böylelikle verildiği binanın Enerji Performansını göstermektedir. Enerji Kimlik Belgesine göre tüm binalar A ve G harfleri aralığında bir Enerji Sınıfı alır. A verimli bina, G ise verimsiz bina anlamına gelmektedir. Olması gereken yapı ve yalıtım standartlarını tam olarak sağlayan bir bina ise C enerji sınıfını alacaktır.

Yeni yapılacak binalarda 1 Ocak 2011 tarihinden itibaren Enerji Kimlik Belgesi çıkartmak zorunludur.

1 Ocak 2011 tarihiyle birlikte Türkiye'de yeni yapılan binalarda yapı kullanım izinlerinin alınabilmesi için Enerji Kimlik Belgesi'ni çıkartmak zorunlu hale getirilmiştir. Yeni yapılan binalara Enerji kimlik Belgesi düzenlenebilmesi için binanın Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliğine göre sahip olması gereken yapı ve yalıtım standartlarını karşılayabilecek şekilde inşa edilmiş olması gerekmektedir. Yani yeni inşa edilen binaların enerji sınıfının azami C olması gerekmektedir. Aksi halde Enerji Kimlik Belgesi düzenlenemeyeceği için yapı kullanım izni de alınamayacaktır.

MADDE 5 - (1) (Değişik:RG-1/4/2010-27539) Yeni bina tasarımında, mevcut binaların proje değişikliği gerektiren önemli tadilat projelerinde, mekanik ve elektrik tesisat değişikliklerinde binanın özelliklerine göre bu Yönetmelikte öngörülen esaslar göz önüne alınır.

(2) Binanın mimari, mekanik ve elektrik projeleri, diğer yasal düzenlemeler yanında, enerji ekonomisi bakımından bu Yönetmelikte öngörülen şartlara uygun değil ise, ilgili idare tarafından yapı ruhsatı verilmez.

(3) Bu Yönetmelik esaslarına uygun projesine göre uygulama yapılmadığının tespiti halinde, tesbit edilen eksiklikler giderilinceye kadar binaya, ilgili idare tarafından yapı kullanım izin belgesi verilmez.

Isı yalıtım projesi zorunluluğu,

Binalarda Enerji Performansı yönetmeliği ile yeni getirilen bir diğer önemli hususta ısı yalıtım projesi zorunluluğudur. Yeni yapılan binalarda yapı kullanım izni alabilmek için içeriği mevzuata uygun olarak hazırlanmış bir ısı yalıtım projesi hazırlanması zorunludur. Aksi halde yeni yapılan binanın yapı ruhsatı alınamayacaktır.

MADDE 10 - (1) Bu Yönetmelik hükümleri uyarınca TS 825 standardında belirtilen hesap metoduna göre, yetkili makina mühendisi tarafından hazırlanan "ısı yalıtımı projesi" imara ilişkin mevzuat gereğince yapı ruhsatı verilmesi safhasında tesisat projesi ile birlikte ilgili idarelerce istenir.

Mevcut binalar 2 Mayıs 2017 tarihine kadar Enerji Kimlik Belgesi almak zorundadır.

Türkiye'de yeni yapılan binalarda Enerji Kimlik Belgesi çıkartmak 1 Ocak 2011 tarihi itibari ile zorunlu hale getirilmesine karşın mevcut binalara Enerji Kimlik Belgelerini tamamlamaları için 2017 yılına kadar süre tanınmıştır. Mevcut binalar için enerji sınıfı sınırlaması bulunmamaktadır. Yani mevcut binanızın enerji sınıfı C sınıfının altında çıkabilir. Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliğine göre 2017 yılından sonra binanızın enerji sınıfının C sınıfının altında olması halinde ise bina sahiplerini pek çok yaptırım beklemektedir. 2017 yılından sonra tüm bina alım - satım ve kiralamalarında Enerji Kimlik Belgesinin ibraz edilmesi zorunlu olacaktır. Yine, yapılacak düzenlemeler sayesinde binalar enerji sınıflarına göre bir vergilendirmeye tabi tutulacaktır. Enerji sınıfları bakımından sınıflandırmaya tabi tutulan binalar atık enerji verimliliklerine göre vergilendirilebilecek, en çok vergiyi G sınıfı en az vergiyi A sınıfı olmak üzere verimliliklerine göre ödeyeceklerdir. Ayrıca 2017 yılından sonra tüm bina alım - satım ve kiralamalarında Enerji Kimlik Belgesinin ibraz edilmesi zorunlu olacaktır. Böylece satın alan veya kiralayan aldığı yapının Enerji Sınıfının ne olduğunu bilecek ve tercihini buna göre yapabilecektir. Bu da binalara olan talebi ve yapı fiyatlarına yansıyacaktır.

Sonuç olarak 2017 yılı itibari ile enerji kimlik belgesi olmayan binaların alım - satım ve kiralamaları yapılamayacak üstelik daha yüksek vergiler ödemek zorunda kalacaklardır. Böyle bir durumla karşılaşmamak için mevcut yalıtımsız binalarımıza ısı yalıtımı yaptırmak artık bir zorunluluk haline gelmiştir.

MADDE 25 - (15) (Ek:RG-1/4/2010-27539) Binalar veya bağımsız bölümlere ilişkin alım, satım ve kiraya verme ile ilgili iş ve işlemlerde enerji kimlik belgesi düzenlenmiş olması şartı aranır. Binanın veya bağımsız bölümün satılması veya kiraya verilmesi safhasında, mal sahibi enerji kimlik belgesinin bir suretini alıcıya veya kiracıya verir.

GEÇİCİ MADDE 3 - (1) Mevcut binalar ve inşaatı devam edip henüz yapı kullanım izni almamış binalar için Enerji Verimliliği Kanununun yayımı tarihinden itibaren on yıl içinde Enerji Kimlik Belgesi düzenlenir. ( Enerji Verimliliği Kanununun yayım tarihi 02.05.2007 dir. )ISI YALITIM KARARI NASIL ALINIR

ROS|YAPI hukuk danışmanlarının yaptığı incelemelerde, konut yönetimlerinin aldığı ısı yalıtım kararlarının oldukça büyük bir miktarının hukuki açıdan hatalı olduğu ve ileride oluşması muhtemel bir anlaşmazlık durumunda yasal yönden zor durumda kalınmaya sebep olacak eksikliklere sahip olduğu gözlemlenmiştir.

Isı yalıtımı uygulamaları esnasında ve ödeme sürecinde Kat Mülkiyeti Kanunu (KMK) ve sözleşme hukukuna ilişkin tüm hukuki süreçlerde danışmanlık ROS|YAPI şirket avukatları tarafından ücretsiz olarak yürütülmektedir.

Anlaşma kararı alan konut yönetimlerinin, sözleşme ve karar defteri konusunda ihtiyaç duyabileceği tüm hukuki destek ile birlikte yalıtım süreci boyunca sorun yaşanabilecek konut sakinlerinin takibi de şirket avukatlarımız tarafından yönetilmektedir.

Yalıtım uygulamalarından müzdarip olmuş konut yöneticileri düşünüldüğünde hukuki danışmanlık hizmeti sürecin daha sağlıklı yürütülmesini sağlar ve yanlış karar alımları gibi sık rastlanan durumları ortadan kaldırarak uygulama sonrasında yaşanabilecek olumsuzlukları giderir.

ROS|YAPI yenilikçi çözümlerine örnek bu hizmetleri ile yönetim ve konut sakinleri arasındaki ilişkilerin zarar görmemesini esas alır.

ISI YALITIMI KARARI ALINIRKEN İZLENİLECEK HUKUKİ YOLLAR

1- HUKUKEN GEÇERLİ ATANMIŞ BİR YÖNETİCİNİZ VEYA YÖNETİM KURULUNUZ VAR MI ?

Cevabınız Evet ise, 2. Soruya geçiniz.

Cevabınız Hayır ise,Aşağıda bahsedilen esasları dikkate alarak KMK’ ya göre geçerli bir Yönetici veya Yönetim Kurulu atayınız.

KMK’ ya göre kat malikleri ana gayrimenkulün yönetimini kat maliklerinden veya dışardan seçecekleri bir Yöneticiye veya üç kişilik bir Yönetim Kuruluna verebilir.

Yönetici veya Yönetim Kurulu kat maliklerine karşı aynen bir vekil gibi sorumludur ve kaide olarak vekilin tüm haklarına sahiptir. Bu sebeple kat malikleri adına borçlandırıcı veya kazandırıcı işlemlerde tasarruflarda bulunabilir.

Ana gayrimenkulünüz sekiz veya daha fazla bağımsız bölümden oluşmakta ise, yönetici ataması yapmanız mecburidir.

Herhangi bir Kat Malikinin istemi üzerine kat malikleri bir çağrı ile toplantıya çağrılır. Toplantıda Yönetici veya Yönetim Kurulu atanır.

Yönetici veya Yönetim Kurulu kat maliklerinin hem sayı bakımından hem de arsa payı bakımından çoğunluğu tarafından atanır. Oybirliği gerekmez yarıdan bir fazla oy ve arsa payı yeterlidir.

Kat malikleri ana gayrimenkulün yönetiminde anlaşamaz veya toplanıp bir yönetici atayamazlarsa, o gayrimenkulün bulunduğu yerin sulh mahkemesince, kat maliklerinden birinin müracaatı üzerine gayrimenkule bir yönetici atanır. Bu yönetici, aynen kat maliklerince atanan yöneticinin yetkilerine sahiptir.

2- GEÇERLİ BİR KAT MALİKLERİ KURULU TOPLANTISI YAPTINIZ MI ?

Cevabınız Evet ise,3. Soruya geçiniz.

Cevabınız Hayır ise,Aşağıda bahsedilen esasları dikkate alarak KMK’ ya göre geçerli bir Kat Malikleri Kurulu toplantısı yapınız.

Kat malikleri kurulunun toplantıya çağırılması Yöneticinin görevleri arasındadır.

Kat malikleri kurulu, yılda bir defadan az olmamak üzere yönetim planında gösterilen zamanlarda toplanır. Eğer böyle bir zaman gösterilmemişse, her yıl Ocak ayı içinde toplanır.

Toplu yapılarda ise kurullar, en geç iki yılda, bir defadan az olmamak üzere yönetim plânlarında gösterilen zamanlarda toplanır. Böyle bir zaman gösterilmemişse, ikinci yılın Ocak ayı içinde toplanır.

Önemli bir sebebin çıkması halinde, yöneticinin veya denetçinin veya kat maliklerinden üçte birinin istemi üzerine ve toplantı için istenilen tarihten en az on beş gün önce bütün kat maliklerine imzalattırılacak bir Çağrı Kâğıdı veya bir İadeli Taahhütlü Mektupla, toplantı sebebi de bildirilmek şartıyla, kat malikleri kurulu her zaman toplanabilir.

Geçerli bir Çağrı için, kat maliklerinin isim bilgilerini ve daire numaralarını içerir bir Çağrı Kâğıdı hazırlanmalı ve kat maliklerinin, isim bilgilerinin olduğu kısmın yanına toplantıdan haberdar olduklarına dair imzaları alınmadır.

Geçerli bir Çağrı için kendisine ulaşılamayan kat malikine, toplantının nerede ve hangi tarihte yapılacağının belirtildiği bir İadeli Taahhütlü Mektup gönderilmelidir. İadeli Taahhütlü Mektup kat malikinin Yönetime bildirmiş olduğu adrese yapılacaktır. Şayet kat maliki böyle bir adres bildirmemiş ise İadeli Taahhütlü Mektup dairedeki kiracıya gönderilecektir.

Yargıtay İçtihatlarına göre mantolama işlemi sonrasında gerek görünüm gerekse ısı ve ses yalıtımı açısından önemi yadsınamaz bir fayda elde edilmektedir. Bu sebeple Mantolama işlemi önemli bir sebep olarak kabul edilir.

İlk çağrı yapılırken, birinci toplantıda, toplantı için yeterli sayının sağlanamaması halinde, ikinci toplantının nerede ve hangi tarihte yapılacağı da belirtilir. İlk toplantı ile ikinci toplantı arasında bırakılacak zaman yedi günden az olamaz.

Kat malikleri kurulu, kat maliklerinin sayı ve arsa payı bakımından yarısından fazlasıyla toplanır ve oy çokluğuyla, karar verir.

Toplantı yeter sayının sağlanamaması nedeniyle ilk toplantının yapılamaması halinde, ikinci toplantı, en geç on beş gün sonra yapılır. Bu toplantıda karar yeter sayısı, katılanların salt çoğunluğudur. Yani artık ikinci toplantının yapılabilmesi için sayı şartı aranmamaktadır ve sadece ikinci toplantıya katılanların yarısından bir fazlasıyla karar alınabilecektir.

3- KAT MALİKLERİ KURULU TOPLANTISINDA ISI YALITIM İŞİNE İLİŞKİN HUKUKEN GEÇERLİ BİR KARAR ALDINIZ MI ?

Cevabınız Evet ise,4. Soruya geçiniz.

Cevabınız Hayır ise,Aşağıda bahsedilen esasları dikkate alarak KMK’ ya göre geçerli bir Mantolama Kararı / Isı Yalıtım Kararı alınız.

Her kat maliki, arsa payı oranına bakılmaksızın, bir tek oy hakkına sahiptir.

Kat maliklerinden biri, oyunu yetkili vekil eliyle de kullanabilir. Bu halde aralarındaki vekalet ilişkisini kanıtlar yetki belgesi veya benzeri belgelerin bir nüshası Yönetici veya Yönetim Kurulunca teslim alınır.

Bir kişi, oy sayısının yüzde beşinden fazlasını kullanmak üzere vekil tayin edilemez. Ancak, kırk ve daha az sayıdaki kat mülkiyetine tâbi taşınmazlarda bir kişi, en fazla iki kişiye vekâlet edebilir.

Ana gayrimenkulde birden fazla dairesi olan kat maliki, her bir daire için ayrı bir oy hakkına sahiptir; bununla beraber onun malik olduğu dairelerin sayısı ne olursa olsun, sahip olacağı oy sayısı bütün oyların üçte birinden fazla olamaz, oy hesabı yapılırken kesirler göz önüne alınmaz.

Örneğin otuz daireli bir binada on beş dairenin sahibi olan bir kat malikinin oy hakkı; on beş değil, maksimum miktar olan bütün oyların üçte biri yani on oy hakkıdır.

Kat maliklerinden birinin isteği üzerine Mantolama, kat maliklerinin sayı ve arsa payı çoğunluğu ile verecekleri karar üzerine yapılır.

“Yargıtay'ın yerleşik içtihatlarında mantolama işlemi "faydalı değişiklik" kapsamında değerlendirilmektedir. Bu sebeple oy birliği değil oy çoğunluğu yeterli olacaktır.”

Kat malikleri kurulu toplantısında sözleşmeye, firma seçimine ve sözleşme imza yetkilisine ilişkin sayı ve arsa payı çoğunluğu ile karar alınmalıdır.

Kat malikleri kurulu kararları 1'den başlayıp sırayla giden sayfa numaraları taşıyan her sayfası noter mührüyle tasdikli bir deftere yazılarak, toplantıda, bulunan bütün kat maliklerince imzalanır karara aykırı oy verenler bu aykırılığın sebebini de belirterek imza koyarlar.

Bütün kat malikleriyle külli ve cüzi halefleri, yönetici ve denetçiler, kat malikleri kurulunun kararlarına uymakla yükümlüdürler.

4- KMK TOPLANTISINDA ISI YALITIM İŞİNE İLİŞKİN ALINAN KARARA KARŞI İPTAL DAVASI AÇILDI MI ?

Cevabınız Evet ise,Aşağıda bahsedilen esasları dikkate alınız.

Cevabınız Hayır ise,KMK’ ya göre Firmamızla Isı Yalıtım İşine ilişkin sözleşme imzalamaya hukuken yetkilisiniz.

Öncelikle Sulh Hukuk Mahkemesinden iptal kararı alınıncaya dek tüm Kat Malikleri Kurulu kararları hukuken geçerlidir ve her türlü İcrai Kabiliyete haizdir.

Yukarıda bahsedilen esaslara uygun Kat Malikleri Kurulu toplantısından Mantolama İşine ilişkin karar almış iseniz dava açılmış olsa bile iptali söz konusu olmayacaktır. Bu konuyla ilgili her türlü hukuki destek ücretsiz tarafımızca verilecektir.

Kat malikleri kurulunca verilen kararlar aleyhine, aykırı oy kullanan her kat maliki karar tarihinden başlayarak bir ay içinde, toplantıya katılmayan her kat maliki kararı öğrenmesinden başlayarak bir ay içinde ve her halde karar tarihinden başlayarak altı ay içinde ana gayrimenkulün bulunduğu yerdeki sulh mahkemesine iptal davası açabilir.

5- KMK TOPLANTISINDA ISI YALITIM İŞİNE İLİŞKİN ALINAN KARARIN HUKUKİ SONUÇLARI NELEDİR ?

Kat malikleri, ana gayrimenkulün bakımına ve mimarı durumu ile güzelliğini ve sağlamlığını titizlikle korumaya mecburdurlar.

Kat maliklerinden her biri aralarında başka türlü bir anlaşma olmadıkça ana gayrimenkulün sigorta primlerine ve bütün ortak yerlerin bakım, koruma, güçlendirme ve onarım giderleri ile yönetici aylığı gibi diğer giderlere ve ortak tesislerin işletme giderlerine ve giderler için toplanacak avansa kendi arsa payı oranında katılmakla yükümlüdür.

Kat malikleri ortak yer veya tesisler üzerindeki kullanma hakkından vazgeçmek veya kendi bağımsız bölümünün durumu dolayısıyla bunlardan faydalanmaya lüzum ve ihtiyaç bulunmadığını ileri sürmek suretiyle bu gider ve avans payını ödemekten kaçınamaz.

Yönetici veya Yönetim Kurulu, Kat Malikleri Kurulu toplantısında alınmış olan karar doğrultusunda yapmış olduğu Mantolama Sözleşmesini tüm kat malikleri adına yapmaktadır ve tüm kat malikleri Yönetici veya Yönetim Kuruluna karşı sorumludur.

Mantolama Sözleşmesi sonrası daire başına düşen tutarın ilgili daire sakinince ödenmemesi durumunda Yönetici veya Yönetim Kurulu tarafından, yönetim planına, Kat Mülkiyeti Kanuna ve genel hükümlere göre dava açılabilir, icra takibi yapılabilir.

Ayrıca gider veya avans payının tamamını ödemeyen kat maliki ödemede geciktiği günler için aylık yüzde beş hesabıyla gecikme tazminatı ödemekle yükümlüdür.

Kat maliklerinden biri Kat Mülkiyeti Kanuna göre kendisine düşen borçları ve yükümleri yerine getirmemek suretiyle diğer kat maliklerinin haklarını, onlar için çekilmez hale gelecek derecede ihlal ederse, onlar, o kat malikinin müstakil bölümü üzerindeki mülkiyet hakkının kendilerine devredilmesini hâkimden isteyebilir.

İlgili apartman sakinince Firmamızla yapılan Mantolama Sözleşmesi sonrası daire başına düşen tutarın ödenmemesi durumunda, Yöneticinin veya Yönetim Kurulunun ödenmeyen bedeller için Firma Avukatımıza bu bedellerin takibi ve tahsilinin sağlamasına yönelik bir vekâletname vermesi halinde işin takibi bir Hukukçu tarafından gerçekleştirilecek ve doğabilecek ihtilafların önüne geçilebilecektir.MANTOLAMA KARAR ÖRNEĞİ


..../..../..... TARİHLİ ……….. SİTESİ / APARTMANI KAT MALİKLERİ GENEL KURUL TUTANAĞI

Kat Maliklerinin katılımıyla …… numaralı dairede açılan Kat Malikleri Kurulu Toplantısında aşağıdaki gündem maddeleri görüşülerek aşağıdaki şekilde karar verilmiştir.

GÜNDEM

 • Yoklama, açılış ve divan başkanlık heyetinin seçimi
 • Yeni dönemde görev alacak yöneticinin/yönetim kurulu üyelerinin ve denetçinin seçimi
 • Binamızda yaptırılması planlanan dış cephe mantolama ve ek işler için firmaların tekliflerinin ve sözleşme önerilerinin değerlendirilmesi ve işi yapacak olan firmanın seçimi
 • Dilek ve temenniler
 • Kapanış

KARARLAR

1) Kat malikleri kurulu yoklaması yapıldı ve gerekli ekseriyetin hazır bulunduğu tespit edilerek gündemin görüşülmesi içim Toplantı Divan başkanlığına ………………… ,katipliğe ………………………. maliklerin kabulü ile oy birliği/oy çokluğu ile seçildi.

2) Kat maliklerinin sayı ve arsa payı bakımından tamamının/yarısından fazlasının toplantıda hazır bulunduğu ve toplantı yeter sayısının sağlandığı görüldü.

3) Divan Başkanı tarafından yönetici adayı olarak profesyonel bilgi birikimi bulunan ……………………….. önerildi. Denetici olarak …………………… önerildi.Konu oylamaya sunuldu.Yönetici ……………………………..’in ve denetici ………………… olarak seçilmesine oy çokluğu/oy birliği ile karar verildi.

4) Apartmanımıza/Sitemize dış cephe mantolama ve ek işleri için verilen teklifler değerlendirildi. R.O.S İnşaat Sanayi Tic. Ltd. Şti. firmasının teklifi ve işin yapımı için firmayla imzalanacak olan sözleşmedeki bütün maddeler tam ve eksiksiz olarak oy çokluğu/oy birliği ile kabul edildi ve işin R.O.S İnşaat Sanayi Tic. Ltd. Şti.’ne verilmesine karar verildi.

5) Yönetici …….……… ve veya denetici …………. tüm resmi ve özel kurumlarda binayı münferiden veya ayrı ayrı temsil etmesine oy çokluğu/oy birliği ile karar verilmiştir. Yönetici ……………. Apartmanı yaptırılacak olan dış cephe mantolama ve ek işleri ile ilgili doğabilecek firma alacakları hususunda ödeme yapmayan daire sakinlerine karşı işi yapacak firmanın avukatı …………..…. ‘e alacakların tahsilini sağlayabilmesi için ……………… Apartmanı / Sitesi adına vekalet vermesi konusunda tam yetki verilmiştir.


Kararlar oy çokluğu/oy birliği ile imza altına alınarak toplantı kapatıldı.

Tarih: …../……/……Genel Kurul Divan BaşkanıYazman ÜyeISI YALITIM SÖZLEŞMESİ

Isı yalıtım uygulamaları için yapılacak sözleşmeye ve ödemelere ilişkin tüm hukuki süreçlerde danışmanlık ROS|YAPI şirket avukatları tarafından ücretsiz yürütülmektedir.

Isı yalıtım sözleşmeleri sözleşme hukuku çerçevesinde işveren ( konut yönetimi ) ile yüklenici firma arasında mutlaka imzalanmalı, yapılacak uygulama ve diğer şartlar sözleşmede açıkça yazılmalı ve ileride oluşması muhtemel anlaşmazlıkların önüne geçebilecek nitelikte olmalıdır.

ISI YALITIM SÖZLEŞMELERİNDEKİ GENEL MADDELER

TARAFLAR : İşveren ve yüklenici firmanın unvanı, açık adresi ve sözleşmenin imzalandığı tarih yazılı olmalıdır.

SÖZLEŞMENİN KONUSU : Yapılacak uygulamanın niteliği ve uygulamanın yapılacağı binanın adresi yazılmalıdır.

İŞİN CİNSİ : Isı yalıtım uygulamasında kullanılacak ısı yalıtım malzemeleri ve eğer varsa ısı yalıtımı dışındaki ek uygulamalar yazılmalıdır.

KULLANILACAK MALZEME : Sözleşme kapsamında yapılacak işlerde T.S.E. şartlarına uygun malzeme kullanılacağı açıkça belirtilmelidir. Standart dışı malzemelerin yalıtım kabiliyeti ve malzeme ömrü belirsiz olduğu için bu madde sözleşmeye mutlaka eklenmelidir.

SÖZLEŞME BEDELİ / SABİT FİYAT GARANTİSİ : Yüklenici firma mantolama uygulamasını her şey dahil olarak yapmakla yükümlüdür. Hiçbir şekilde fiyat artışı vb. gibi taleplerde bulunamaz. Bazı firmalar işe başladıktan sonra malzeme fiyatları arttı diyerek ek ücret talebinde bulunabilir, bu maddeyle yüklenici firmanın ilave bedel istemesinin önü kapatılır. Yapılacak işin miktarının artması hariç herhangi bir ek ücret talep edilemez.

ÖDEMELER : Kat malikleri tarafından yapılacak ödemelerin hangi ödeme seçeneklerine göre ve zaman aralıklarına göre alınacağı açık olarak yazılmalıdır.

SÖZLEŞME EKLERİ : Eğer varsa mantolama sözleşmesinin ekleri ( ödeme seçenekleri, teknik şartnameler vb. ) yazılmalıdır.

İŞİN SÜRESİ : Isı yalıtım uygulamasının hangi tarih ve şartlara bağlı olarak başlayacağı ve bitirileceği yazılı olmalıdır. İşin gecikmesi durumunda yüklenici firmanın yükümlülüklerinin da yazılı olduğu maddedir.

TARAFLARIN SORUMLULUKLARI : İşveren ve yüklenici firmanın sözleşmeden doğan sorumlulukları açıkça yazılmalıdır.

İŞÇİ HAKLARI : Yüklenici firmanı ısı yalıtım uygulamasında çalıştırdığı tüm personelin haklarını muntazaman ödemekle yükümlü olduğu sözleşmede belirtilmelidir.

İŞ KAZALARININ SORUMLULUĞU : İş güvenliği konusunda yüklenici firmanın yükümlülükleri açıkça belirtilmelidir.

İŞ MİKTARININ ARTMASI : İşveren ısı yalıtım sözleşmesinde yer almayan fakat bina için gerekli olduğunu düşündüğü imalatları iş başlangıcından sonra da ödemesini yapmak kaydıyla talep edebilir.

NAKLİYELER : Sözleşmede belirtilen tüm imalatların malzemelerinin nakliyesi yüklenici firmaya aittir, işverenin nakliye için ödeme yapmayacağı sözleşmede belirtilmelidir.

ERKEN BİTİRİME : Yüklenici firmanın imalatını sözleşme süresinden önce bitirdiğinde herhangi bir ek ücret veya bonus talep etmeyeceği sözleşmede belirtilmelidir.

İHTİLAFLARIN HALLİ : İşveren ile yüklenici firma arasındaki ihtilafların hangi ilin mahkemelerinde çözümleneceği yazılmalıdır.

Yukarıdaki maddeler mantolama uygulamalarında kullanılan sözleşmelerin genel maddeleri olup, konut yöneticilerini bilgilendirme amacıyla yazılmıştır.

Her şirket yapılacak uygulamanın tipine göre farklı sözleşme maddeleri kullanabilir, mantolama yaptırmadan önce ısı yalıtım sözleşmesinin maddelerini okumanızı ve karar aşamasında göz önünde bulundurmanızı tavsiye ederiz.ISI YALITIM FİRMASI NASIL SEÇİLİR?

Binalarda ısı yalıtımı için, konut yöneticileri ve kat maliklerinin birlikte aldığı ısı yalıtım kararından daha önemlisi, beklentilerinizi karşılayabilecek profesyonel mantolama firmasına karar vermektir.

Yalıtım sektörü günden güne büyümekle birlikte malzeme üreticilerinin ve mantolama firmalarının sayısının da artması ve bu rekabetin bina sahiplerine yansıması büyük önem arz etmektedir. Fiyat odaklı düşünen mantolama firmaları standartlara uygun olmayan ve işinin ehli olmayan düşük ücretli uygulama personeli ile mantolama yapan firmalar, konut sakinlerine hem maddi hem de manevi zarar vermektedir. Yalıtım yaptırarak yakıt giderlerinden tasarruf etmek, daha güvenli ve konforlu binalarda yaşamak isteyen daire sakinleri hayal kırıklıklarına uğramaktadır.

İşlevsel, estetik ve yenilikçi temelli çözümleriyle yalıtım sektörünün lider mantolama firması olan ROS|YAPI, insanların manevi değeri en yüksek olan varlıkları olan yuvalarının, daha güvenli, estetik ve tasarruf sağlayan yapılara dönüşmesi için, çağın son teknolojik gelişmelerine uygun çözümleri, yaşadığı çevrenin ekolojik yapısını da göz önünde bulundurarak hayata geçiren ve en değerli ortakları olarak gördüğü çalışanlarının gelişimine ve memnuniyetine önem vererek iş süreçlerini tasarlayan, bu eşsiz iş tasarımıyla dokunduğu tüm yapıları daha değerli hale getiren ve bu değeri tüm çevresine ve müşterilerine yansıtmayı misyon edinen bir mantolama firmasıdır.

ROS|YAPI verilen söze sadakati işin ilk aşaması olarak görür…

MANTOLAMA FİRMASI SEÇİMİNDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER
 • Öncelikle iyi bir alt yapı ve teknik kadroya sahip, hiçbir işi eksik bırakmamış, referans verebilecek, uygulama hakkında tam bilgiye sahip, uygulama ve iş güvenliği alanında eğitimli ekipleri olan mantolama firmaları tercih edilmelidir.
 • Türkiye’de yalıtım sektörünün lokomotifi konumunda bulunan İZODER, Türkiye’nin en geniş kapsamlı akredite yalıtım laboratuvarları konumunda olan Test Belgelendirme Araştırma ve Geliştirme Tic. A.Ş.(TEBAR) bünyesinde kurduğu Personel Belgelendirme Merkezi, Mesleki Yeterlilik Kurumu’ndan aldığı yetki ile yalıtım ustalarını ısı, su, ses ve yangın yalıtımı uygulamalarından sınava tabi tutarak sertifika vermeye başlamıştır, uygulamacı mantolama şirketinin İZODER üyesi olması ve personeline eğitim aldırmış olması, yapılacak yalıtım uygulamasının sıhhati açısından büyük önem taşımaktadır.
 • Uygulamayı yapan mantolama şirketleri yaptığı işin arkasında durabilmelidir. Hem işçiliğe hem de kullanılan malzemeye tedarikçi ve kendisi en az 5 sene garanti verebilmelidir. Standartlara uygun ve üreticinin garanti verdiği mantolama malzemeleri kullanılmalıdır.
 • Uygulamaya başlanmadan önce sözleşme imzalanmalı ve işin tüm şartları detaylı olarak imzalanan sözleşmede belirtilmelidir.
 • Mantolama şirketleri uygulamada çalışacak personelin SGK girişlerini bina/site yönetimleri istemeden kendiliğinden vermelidir.
 • Binada keşif yapmadan ezbere fiyat veren firmalar yerine binayı yerinde inceleyen ve buna göre en doğru fiyatları veren firmalar tercih edilmelidir.
 • Bazı firmaların mali yapıları işi tamamlayabilecek güçte olmayabilir, aday firmaların mali yapıları incelenmeli ve işin büyüklüğüne göre mutlaka teminat mektubu istenmelidir.


ISI YALITIMI FİYATLANDIRMA SÜRECİ

İş tesliminde (iş kabulünde) mantolanan/kaplanan toplam alan İşveren ile birlikte ölçülerek hesaplanıp toplam ödeme miktarı belirlenir. Bu aşamaya kadar teklifte bahsi geçen ortalama alan esas alınır.

Bahsi geçen toplam teklif tutarı; %40 Peşin, %30 Ara Ödeme (15 gün sonra) ve %30 İş Bitiminde olmak üzere 3 taksit halinde peşin olarak talep edilir.

Ödeme Seçenekleri:
 • Banka kredisi;
 • Şekerbank EkoKredi %0 faiz + 12 Ay
 • Şekerbank EkoKredi 4 Ay Ertelemeli %0 faiz + 12 Ay
 • Şekerbank EkoKredi %0 faiz + 18 Ay
 • Şekerbank EkoKredi 4 Ay Ertelemeli %0 faiz + 18 Ay
 • Şekerbank EkoKredi %0,97 faiz + 60 Ay
 • Denizbank, Finansbank ve Diğer banka kredileri
 • Kredi Kartına 12 ay taksit
 • Diğer ROS YAPI Taksitlendirme Seçenekleri

Size Bir Öneri ve İki Teklifimiz Var!..

Size;
ekonomik, verimli, kazanacağınıza garanti verdiğimiz bir teklifimiz var!..


Öneri :

Dış Cephe Yalıtımınızı Doğru ve İyi Yaptırın;


Teklif-1:

Aylık enerji tasarrufunuzdan elde edeceğiniz kazanç ile; Aylık ödeyeceğiniz taksit tutarını ödeyin!..


Teklif-2 :

Gayrimenkulünüzün (bina, daire, konut, villa, iş yeri) değerini en az %10 arttıralım.


Teklif-1:

Aylık enerji tasarrufunuzdan elde edeceğiniz kazanç ile; Aylık ödeyeceğiniz taksit tutarını ödeyin!..

Bunu nasıl garanti ediyoruz?

"Dış Cephe Mühendisliği ve Mimarisi" uygulamaları ve hizmetleri ile.... ROS YAPI; teknik, profesyonel ve kurumsal yapısı ile size doğru çözümü sunarak bu teklifi garanti ediyor, sözleşme ile sabitliyor.

Gelir: Tasarruf Tutarı:

Enerji-Yakıt giderlerinizden ve yüksek vergi oranlarından ciddi miktarda tasarruf edersiniz.

Dairenizin Isıtma-Soğutma giderleri %50 oranında azalır. Elektrik ve Yakıt (doğalgaz, tüp, kömür, vs.) olarak enerji gideri aylık ortalama 200 TL olan bir ev sahibinin yıllık gideri 2.400 TL'dir. %50 bir azalma ile ortalama yıllık 1.200 TL'lik tasarruf.

 • Aylık ort. enerji tüketimindeki tasarrufdan doğan kazanç = 100 TL/Ay
 • Yıllık ödenen Emlak Vergisi ve Çevre Temizlik Vergisi indirim oranlarından elde edilen kazanç;
 • Yıllık toplam vergi ödemeleri üzerinden Yıllık Ortalama; 240 TL

  Vergilerden Edilen Tasarruf: 240 TL/12 Ay = 20 TL/Ay

  Aylık Enerji Faturalarından Edilen Tasarruf: 100 TL/Ay Vergilerden Edilen Tasarruf: 20 TL/Ay

Aylık Tasarruf Tutarı = 120 TL


Gider: Taksit Tutarı:

Kredi Alınacak Tutar (Örnek): 4.500 TL

a) Eko Kredi ile 60 ay vade %0,97 Faiz

%0,97 faiz (%1 alalım) 4.500 TL (Daire Başı Maliyet Tutarı)

%1 Aylık Faiz Aylık Faizi: 30 TL/Ay Toplam 1800 TL ( Toplam Faiz Tutarı)

Toplam Geri Ödenecek Miktar: 6.300 TL

6.300 TL/60 Ay = 105 TL/Ay

Aylık Taksit tutarı; 105 TL

Aylık Tasarruf Tutarı = 120 TL

Aylık net kazanç: 120 TL - 105 TL = 15 TL

Gerçek Aylık Ödeme Tutarı: 0 TL (x60 Ay)

Daire Başı Gerçek Kazanç:

15 TL/Ay x 60 Ay = 900 TL

Daire Başı Gerçek Kazanç: 600 TL


b) Eko Kredi ile %0 Faiz 18 Ay Vade;

4.500 TL / 18 Ay = 250 TL

Aylık Taksit tutarı; 250 TL

Aylık Tasarruf Tutarı = 120 TL

Aylık net gider: 250 TL - 120 TL = 130 TL

Gerçek Aylık Ödeme Tutarı: 130 TL (x18 Ay)

Daire Başı Gerçek Maliyet:

130 TL/Ay x 18 Ay = 2.340 TL

Daire Başı Gerçek Maliyet: 2.340 TL

4.500 TL olan maliyet; 2.340 TL rakamına inecektir, üstelik 130 TL (18 Ay) taksitle...


Teklif-2 :

Gayrimenkulünüzün (bina, daire, konut, villa, iş yeri) değerini en az %10 arttıralım.

Ortalama %25 oranında

"yapınıza değer katmakdayız...”

Bunu nasıl garanti ediyoruz?

"Dış Cephe Mühendisliği ve Mimarisi" uygulamaları ve hizmetleri ile.... ROS YAPI; teknik, profesyonel ve kurumsal yapısı ile size doğru çözümü sunarak bu teklifi garanti ediyor, sözleşme ile sabitliyor.

İyi bir dış cephe yalıtımı ile;

Binanızın kas ve iskelet sistemi olan betonarme yapısının teknik/ekonomik ömrünü uzatır, ekonomik değerini ve depreme karşı dayanımını arttırırsınız.

Gayrimenkul Değerleme Firmalarınca belirlenen kriterlere göre;

Dairenin değerinin belirlenmesinde aşağıdaki veriler girilmektedir;

 • Bina Yaşı: ? Yıl
 • Binanın ekonomik ömrü: ? Yıl
 • Çevrede aynı m2 alana sahip yeni daire satış (piyasa) fiyatı: ? TL
 • Enerji Kimlik Belgesi Sınıfı: ? Sınıfı
 • Dış Cephe Yalıtımı: ? Kaplama Çeşidi/Türü
 • Çatı Yalıtımı: ? Kaplama Çeşidi/Türü
 • Isıtma Sistemi:
 • Soğutma Sistemi:
 • Enerji Tüketimi:
 • Mimari Tasarım:

Binanın ekonomik değeri, ekonomik ömrü ile doğru orantılıdır. Binanın ömrü artarsa/uzarsa, binanın ekonomik değeri artar. Betonarme bir binanın ortalama ömrü 40 yıldır. Doğru dış cephe yalıtımı ile bu ekonomik ömür en az %50 oranında arttırılır ve ayrıca binanın depreme karşı dayanımının azalmasını (koruyarak) engeller. Bu doğrudan binanın, dolayısıyla dairenin değerini arttırır.

Yine örneklersek;

Gayrimenkul değeri yaklaşık 300.000 TL olan bir dairenin değeri "dış cephe mühendisliği&mimarisi" çözümlerimiz sonucunda en az 30.000 TL (%10) artacaktır.YALITIM SÖZLÜĞÜ

 • Bağıl Nem
 • Havadaki su buharı kısmi basıncının, aynı sıcaklıkta doymuş havadaki su buharı kısmi basıncına oranıdır.

 • Buhar Basıncı
 • Su buharının nemli hava içindeki kısmi basıncıdır. Nemli hava, su buharı ve kuru havadan oluşur. Dalton yasasına göre P, toplam basıncı, Pb su buharının kısmi basıncı Ph kuru hava basıncını ve Pd aynı sıcaklıktaki doyma basıncını gösterir.

 • Buhar Kesici
 • Yapı elemanı içinde yayılan su buharını kesen aşırı yoğun malzeme tabakalarıdır. Su buharını tamamen kesmek imkansızdır, su buharını yapı elemanlarının sıcak bölgelerinde durdurmak gerekir.

 • Çiğ Noktası
 • Havanın verilen bir nem oranı için yoğuşmaya veya doyma sıcaklığı, çiğ noktası olarak adlandırılır. Doymuş havada sıcaklık, çiğ noktasının altına düştüğü zaman yoğuşma meydana gelir. Çiğ noktası sıcaklığı, su buharının yoğuşmaya başladığı noktadır.

 • Difüzyon Direnci
 • Kuru malzemelerde sıcaklığa bağlı olmayan bir madde sabitesi olup, belli bir nem değeri olan malzemelerde nem köprüsünün etkisini taşır.

 • Isı İletim Direnci
 • L kalınlığındaki bir cismin iki yüzü arasındaki sıcaklık farkı 1 ℃ olduğu zaman yüzeyin ısı geçişine karşı gösterdiği dirençtir. Birim m² K/W olarak verilir.

 • Isı İletim Katsayısı
 • Isı iletim katsayısı birim kalınlıkta sıcaklık artışı için iletilen ısı transfer hızıdır ve yalıtım malzemelerinin özelliklerine göre değerleri değişmektedir. Isı iletim katsayısı k harfi ile gösterilir. Ve birimi W/mK dir.

 • Isıl Geçirgenlik
 • Bir yapı bileşeninin birbirine paralel yüzeyleri arasındaki sıcaklık farkı 1 ℃ olduğu zaman, birim zamanda, birim kalınlıkta ve birim alanda, yüzeylere dik yönden gelen ısı miktarıdır ve birimi W/m² K dir.

 • Isıl Geçirgenlik Direnci
 • Isıl geçirgenliğin matematiksel tersidir. L kalınlığındaki bir cismin iki yüzü arasındaki sıcaklık farkı 1 ℃ olduğu zaman, birim yüzeyin ısı geçişine karşı gösterdiği dirençtir ve birimi m² K/W dir.

 • Isınım Sabiti
 • Bir yüzeyden yayılan ışınımın mutlak sıcaklığın 4. kuvvetine oranıdır.

 • İzafi Difüzyon Direnci
 • p = S. µ.N ile verilir.

 • Kısmi Difüzyon Direnci
 • Malzeme kalınlığı S ile difüzyon direncinin, çarpımı olarak verilir. r = S.µ

 • Mutlak Nem
 • Nemli havanın birim hacmine karşı gelen nem miktarı olup τ ile verilir.

 • Özgül Isı
 • Birim kütlenin sıcaklığını 1 ℃ artırmak için gerekli ısı miktarıdır. Boyutu W/kgK veya J/kgK dir ve Cp ile gösterilir.

 • Özgül Nem
 • Su buharı kütlesinin, kuru havanın kütlesine oranıdır X ile tanımlanır.

 • Şekil Faktörü
 • Benzer yapıların karşılaştırılmasında şekil faktörü kullanılır F ile gösterilir.

 • Taşınım Direnci
 • Cismin yüzeyini çevreleyen film tabakasının ısı geçişine karşı gösterdiği dirençtir ve birimi m² K/W dir.

 • Taşınım Katsayısı
 • Aradaki sıcaklık farkının 1 ℃ olması halinde yüzeyden birim zamanda akışkandan cisme ya da cisim üzerinden akışkana geçen ısı miktarıdır. Taşınım katsayısı yüzey geometrisine, akışkanın fiziki özelliklerine, akış ile yüzey arasındaki sıcaklık farkı ve giriş şartlarına bağlıdır. Ortalama taşım katsayısı h kullanılır birimi W/m² K dir.

 • Terleme
 • Terleme çiğ noktası sıcaklığı ile ilgili olup, yapı elemanlarının yüzünde su buharının yoğuşması sonucu su haline dönüşmesidir.

 • Toplam Isı Transfer Katsayısı
 • Hem taşınım hem de iletim dirençleri dikkate alınarak birim yüzeyden sıcaklık artışına gelen ısı miktarı olarak ifade edilir. Göz önüne alınan konstrüksiyonun toplam kalınlığı arasındaki ısı geçirgenliği bir ölçümüdür. Birimi W/m² K dir.

 • Yoğuşma
 • Yapı elemanlarının iç tarafında meydana gelen ilk oluşumda göz ile fark edilmeyen su birikimidir. Bu su birikimi eğer zamanla kurumuyorsa dışarı atılması gerekir. Yapı elemanlarının korunması için yoğuşma belli bir sınırı geçmemelidir.

KANUN VE YÖNETMELİKLER

Kanun ve yönetmelikler bilgilendirme amacı ile yazılmış olup 05.03.2014 tarihinden sonraki güncellemeleri içermemektedir. Güncel bilgilere www.mevzuat.gov.tr adresinden ulaşabilirsiniz.

Kanun ve yönetmelikleri görüntüleyebilmeniz için bilgisayarınızda Adobe Acrobat Reader programının kurulu olması gerekmektedir.

İndirmek için lütfen dosya resmine tıklayınız:

Kat Mülkiyeti Kanunu
Enerji Verimliliği Kanunu
Yapı Denetimi Hakkında Kanun
Emlak Vergisi Kanunu
İmar Kanunu
Kimlik Bildirme Kanunu
Tebligat Kanunu
İş Kanunu
Özel Güvenlik Hizmetlerine Dair Kanun
Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliği
Asansör Bakım ve İşletme Yönetmeliği
Çevresel Gürültünün Değerlendirilmesi ve Yönetimi Yönetmeliği
Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmelik
Deprem Bölgelerinde Yapılacak Binalar Hakkında Yönetmelik
Otopark Yönetmeliği
Sığınak Yönetmeliği
Konut Kapıcıları Yönetmeliği


Enerji Kimlik Belgesi

Ülkemizdeki binaların enerjiyi daha verimli kullanmları yolunda gerek Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nın gerekse Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın ilgili birimlerinin oldukça yoğun çalışmaları bulunuyor. 2007 yılında yayınlanan "Enerji Verimliliği Kanunu" ve 2008 yılında yayınlanan "Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliği" ile yeni yapılan binalar 1 Ocak 2011 tarihinden itibaren zorunlu olarak Enerji Kimlik Belgesi (EKB) almaya başladı. Mevcut binalara ise 2017 yılına kadar Enerji Kimlik Belgesi alma zorunluluğu getirildi.

ŞİMDİYE KADAR 176.260 ENERJİ KİMLİK BELGESİ VERİLDİ

Enerji Kimlik Belgesi yeni binaların belediyelerden yapı kullanma izni alması aşamasında zorunlu tutulduğu için, şimdiye kadar yaklaşık 176.260 adet Enerji Kimlik Belgesi düzenlendi. Mevcut binaların Enerji Kimlik Belgesi alması 2017 yılı itibari ile zorunlu olmasından dolayı bu belge, 7.820 mevcut bina için düzenlendi.

Yeni binaların Enerji Kimlik Belgesi alabilmesi için en az "C Sınıfı" olması şartı aranırken, 2012 yılında Resmi Gazete'de yayınlanan Enerji Verimliliği Strateji Begesi'ne göre mevcut binaların neredeyse tümünün 2023 yılına kadar en az "C Sınıfı" olması hedefleniyor. Ülkemizdeki binaların yaklaşık %85 'nin ısı yalıtımı içermediği göz önünde bulundurulursa, önümüzdeki 10 yıllık süreçte tüm binaları ısı yalıtımı yapılmak sureti ile enerji verimliliklerini arttıracakları ve bu sayede de enerjiden tasarruf yapacakları öngörülüyor.

MEVCUT BİNALAR NEDEN ENERJİ KİMLİK BELGESİ ALMALI ?

Isı yalıtımı ile sağlanan yakıt tasarrufu ve ısı yalıtımı sonrası alınmış Enerji Kimlik Belgesinin binanın değerine sağladığı katkı göz önünde bulundurulursa, mevcut binalara önce ısı yalıtımı yapılması, ardından da Enerji Kimlik Belgesi alınması hem binaya değer katacak hem de kış aylarında doğalgaz maliyetini düşürecektir. Isı yalıtımı olmayan bir binaya Enerji Kimlik Belgesi almanın tek faydası, ısı yalıtımı öncesi alınacak apartman/site yönetiminin kararında, binanın enerjiyi ne kadar verimsiz kullandığının belegelendirilmesi ve çoğunluk kararının alınmasını kolaylaştırmasıdır. Isı yalıtımı öncesi durumu bilmek elbette ısı yalıtımının sağladığı katkıyı görmek açısından önemlidir, ancak unutulmamalıdır ki, ısı yalıtımı sonrası Enerji Kimlik Belgesinin yenilenmesi gerekecektir ve bu ek maliyet demektir. Bu sebeplerden dolayı, izlenmesi gereken en doğru yol, önce ısı yalıtımı yaptırmak ve ardından Enerji Kimlik Belgesi almaktır.

EKB DANIŞMANLIĞINDA ROS|YAPI'NIN ÖNCÜ ROLÜ DEVAM EDİYOR

Sektörünün lider uygulayıcı markası ROS|YAPI, EKB uygulamasının en sağlıklı ve yasal düzenlemelere uygun şekilde hayata geçirilmesi noktasında sektöre büyük katkı yapmaya devam etmektedir. Bu süreçte ROS|YAPI binaların mevcut enerji verimlilik sınıfını belirleyip, gerekli fizibilite çalışmalarını gerçekleştirerek binaların hangi sınıfta yer alacağını daha uygulama başlamadan tespit etmekte ve bir üst sınıfta olabilmek için gerçekleştirilmesi gereken teknik gereklilikler hususunda apartman yönetimlerine danışmanlık hizmeti vermektedir.

Mantolama sektöründe bugüne kadar ilklerin uygulayıcısı olan ROS|YAPI, EKB gibi ulusal bir hedef haline gelmiş böylesine bir konuda da öncü rolünü sürdürmeye devam etmektedir. Özellikle İstanbul gibi Türkiye'deki konut stoğunun çok önemli bir kısmını barındıran dünyanın sayılı metropollerinden birinde, bugüne kadar sağladığı EKB danışmanlığı hizmetine de getirdiği doğru ve etkin çözümlerle 300'ün üzerinde site ve binanın EKB sahibi olmasını sağlayarak "Sektörün lider uygulayıcı markası" unvanını hak ettiğini bir kez daha ortaya koymaktadır. EKB Danışmanlık Hizmeti sadece mantolama uygulamaları ile değil, strafor kalınlığı başta olmak üzere binanın birçok detayını inceleyerek ve iyileştirme çalışmalarını yürüterek sürdürülmektedir.